The Albans Coffee Table celebrates the beauty of handcrafted design. Constructed from iron with an burnished brass finish, the structured tabletop features an intricate etched design. A black powder-coated iron base completes the look. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Specifications
| SKU No | 110839 |
| Material | Iron |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Brass |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Etched Top / Powder Coated Iron Base |
Dimensions
| Overall Dimensions | 152.4W x 76.2D x 38.1H cm |
| Carton Weight | 54.88 kg |
| Net Weight | 44.45 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 162.56W x 88.90D x 50.80H cm |
Special Order:
Allow 4-12 Weeks To Ship Out Special Order Items. Please Contact Us For More Information.