This dining table will bring warmth and style to various living and lounge spaces. The oak wood veneer top is complemented with architectural antique brass iron legs for added appeal. Cracks and deep lines in finish are part of the distressed look. Suitable for residential and contract environments. Seats up to eight.
Specifications
| SKU No | 102947 |
| Material | Wood |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Seating Qty | 8-10 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Espresso |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Distressed Oak Veneer / Engineered Wood / Length between Legs 78.5 in / Width between Legs 27.5 in |
Dimensions
| Overall Dimensions | 240.03W x 110.49D x 76.2H cm |
| Gross Weight | 89.81 kg |
| Net Weight | 78.93 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 |
| Pack | 1pc / 2ctns |
| Carton Size | 251.46W x 121.92D x 15.24H cm |
| Carton Size 2 | 83.82W x 38.10D x 35.56H cm |
| Carton Weight | 69.85 kg |
| Carton Weight2 | 19.96 kg |
Special Order:
Allow 4-12 Weeks To Ship Out Special Order Items. Please Contact Us For More Information.