An angular masterpiece, the Amarula Coffee Table is a breathtaking construction, ripe with curves and fluidity. Crafted with a timber effect on a concrete top and draped with powder-coated brushed brass legs, this coffee table is a modern take on a bold mix of materials.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Designed with a timber effect to mimic the graining of natural wood.
- Powder-coating on the brass legs adds resistance to corrosion and weather hazards.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store inside when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items.
Specifications
| SKU No | 111594 |
| Material | Concrete |
| Shape | Oval |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Material Finish | Dark Brown |
| Outdoor | Yes |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Dark Brown Timber Effect on Concrete Top / Galvanized and Powder Coated Brushed Brass Steel Legs / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
Dimensions
| Overall Dimensions | 165.1W x 88.9D x 43.815H cm |
| Carton Weight | 159.66 kg |
| Net Weight | 123.83 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 180.34W x 104.14D x 71.12H cm |
Special Order
Special Order: Allow 4-12 Weeks To Ship Out Special Order Items. Please Contact Us For More Information.