Details
The Clarimond Bed is an interplay of texture and form. Its sweeping three-panel headboard is upholstered in richly textured boucle fabric, detailed with brushed gold stainless steel bands for a subtle shimmer. The low, rounded frame is upholstered in smooth fabric that contrasts beautifully with the tactile headboard.
Features & Benefits
- No box spring is required and folding slats are included.
- Frame crafted from engineered wood that is kiln dried and reinforced for added strength and durability.
Construction
| SKU No | 112318 |
| Cover | fabric: hailey moon |
| Swatch Code 2 | fabric: meg taupe |
| Material | Fabric |
| Material Content | Cover 1: 52% Polyester, 34% Viscose, 14% Linen / Cover 2: 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Cream |
| Rub Count | 50000 / 100000 |
| Bed Size | King |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Inner Dimensions 77.5 x 81.5 in |
| Overall Dimensions | 158.00W x 94.00D x 52.00H in |
| Gross Weight | 541.00 lb |
| Net Weight | 456.00 lb |
| Weight Capacity | 680 lb |
| Minimum Order (pcs) | 1 |
| Pack | 1pc / 4ctns |
| Carton Size | 55.00W x 53.00D x 18.00H in |
| Carton Size 2 | 62.00W x 51.00D x 11.00H in |
| Carton Size 3 | 85.00W x 15.00D x 11.00H in |
| Carton Size 4 | 89.00W x 15.00D x 13.00H in |
| Carton Weight | 135.00 lb |
| Carton Weight2 | 207.00 lb |
| Carton Weight3 | 96.00 lb |
| Carton Weight4 | 103.00 lb |