The Aemond Dining Table will add a touch of elegance to any dining space. Features a rectangular clear glass tabletop that sits on two white concrete legs. Features lined detailing and gold accents on the base for added dimension to the look.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Specifications
| SKU No | 110232 |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | White |
| Seating Qty | 6-8 |
| Material Finish | Clear |
| Outdoor | Yes |
| Designed by | Stacy Tao |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 12mm Clear Tempered Glass / Sealed Concrete |
Dimensions
| Overall Dimensions | 219.71W x 104.775D x 73.66H cm |
| Gross Weight | 246.75 kg |
| Net Weight | 220.45 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 |
| Pack | 1pc / 3ctns |
| Carton Size | 233.68W x 119.38D x 25.40H cm |
| Carton Size 2 | 86.36W x 66.04D x 33.02H cm |
| Carton Size 3 | 86.36W x 66.04D x 33.02H cm |
| Carton Weight | 88.9 kg |
| Carton Weight2 | 78.93 kg |
| Carton Weight3 | 78.93 kg |
Special Order:
Allow 4-12 Weeks To Ship Out Special Order Items. Please Contact Us For More Information.