This intriguing dining table will bring art deco styling to dining spaces. Crafted with a beautiful white marble top featuring rounded edges and a contemporary antique brass t-frame base. Seats up to six. As marble is a natural material, unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations are all characteristics that add to the uniqueness and beauty of each piece.
Specifications
| SKU No | 102546 |
| Material | Marble |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Seating Qty | 6-8 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | White |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Marble Layer / Steel |
Dimensions
| Overall Dimensions | 200.66W x 88.9D x 74.93H cm |
| Gross Weight | 155.58 kg |
| Net Weight | 122.02 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 |
| Pack | 1pc / 2ctns |
| Carton Size | 218.44W x 111.76D x 20.32H cm |
| Carton Size 2 | 81.28W x 71.12D x 20.32H cm |
| Carton Weight | 136.08 kg |
| Carton Weight2 | 19.5 kg |
Special Order:
Allow 4-12 Weeks To Ship Out Special Order Items. Please Contact Us For More Information.