Soft curves define the classic silhouette of the Amita Wheeled Dining Chair. Fully upholstered in our piccolo pebble performance fabric for soft comfortable seating. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
Features & Benefits
- Frame crafted from solid pine wood that is kiln-dried and reinforced for added strength and durability.
- Seat and back cushions are filled with foam and dacron for long-lasting comfort.
- Webbing suspension provides flexible and resilient support.
- Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
Specifications
| SKU No | 109899 |
| Cover | fabric: piccolo pebble |
| Material | Fabric |
| Material Content | 95% Polyester, 5% Cotton |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 50000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 1.75 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Casters |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | No |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered |
Dimensions
| Overall Dimensions | 59.69W x 66.04W x 85.09W cm |
| Seat Height | 52.07 cm |
| Seat Width | 58.42 cm |
| Seat Depth | 46.99 cm |
| Carton Weight | 17.24 kg |
| Net Weight | 13.61 kg |
| Weight Capacity | 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 91.44W x 71.12D x 66.04H cm |
Special Order:
Allow 4-12 Weeks To Ship Out Special Order Items. Please Contact Us For More Information.