Soft curves define the classic silhouette of the Amita Wheeled Dining Chair. Fully upholstered in our Tobacco Tan performance fabric for soft comfortable seating. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
Features & Benefits
- Frame crafted from solid pine wood that is kiln-dried and reinforced for added strength and durability.
- Seat and back cushions are filled with foam and dacron for long-lasting comfort.
- Webbing suspension provides flexible and resilient support.
- Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
Specifications
| SKU No | 111925 |
| Cover | faux leather: tobacco tan |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | No |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered |
Dimensions
| Overall Dimensions | 59.69W x 66.04W x 85.09W cm |
| Seat Height | 52.07 cm |
| Seat Width | 58.42 cm |
| Seat Depth | 46.99 cm |
| Carton Weight | 17.24 kg |
| Net Weight | 13.61 kg |
| Weight Capacity | 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 91.44W x 71.12D x 66.04H cm |
Special Order:
Allow 4-12 Weeks To Ship Out Special Order Items. Please Contact Us For More Information.