Inspired by the opulence of classical design, the Alanya Dining Table is reminiscent of a piece of art. Constructed from cream-coloured glass fibre-reinforced sealed concrete with curved ridges on the base. Hand painted brass accents give this piece a distinctive look.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Specifications
| SKU No | 111367 |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Cream |
| Seating Qty | 2-4 |
| Material Finish | Cream |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Brass Coloured Accents on Base / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Adjustable Levelers |
Dimensions
| Overall Dimensions | 111.76W x 111.76D x 76.2H cm |
| Gross Weight | 114.31 kg |
| Net Weight | 96.16 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 |
| Pack | 1pc / 2ctns |
| Carton Size | 127.00W x 127.00D x 17.78H cm |
| Carton Size 2 | 86.36W x 58.42D x 58.42H cm |
| Carton Weight | 53.07 kg |
| Carton Weight2 | 61.23 kg |
Special Order:
Allow 4-12 Weeks To Ship Out Special Order Items. Please Contact Us For More Information.